بازاریابی به زبان ساده – وظیفه مدیر بازاریابی چیست؟

اگر بخواهیم اصلی‌ترین وظیفه مدیر بازاریابی را در یک عبارت بیان کنیم مدیریت تقاضا بهترین تعریف است.

مدیریت تقاضا

درصورتیکه در بازار برای محصول شرکت، تقاضایی وجود داشته باشد، یعنی محصول حداقل کیفیت لازم از نظر مشتری را دارد، این تقاضا در زمان های متفاوت دارای نوساناتی خواهد بود. تا زمانیکه این نوسانات اندک باشد خطری برای شرکت ایجاد نخواهد کرد، ولی در صورتی که از حد نرمال خارج شود، خطراتی جدی به دنبال خواهد داشت.

این نوسان ها ممکن است به دلیل گسترش بازار، تغییر فصول سال، رویدادها، شایعات، حضور رقیب جدید، ظهور کالای مشابه در همان زنجیره تامین، وضع قوانین جدید، تغییر قیمت، سیاست جدید رقبا و دیگر موارد باشد.

اگر تقاضا بیش از حد معمول باشد و شرکت نتواند به تقاضای مشتریان پاسخگو باشد تاثیری منفی در دیدگاه مشتری نسبت به برند به وجود می آورد. در این حالت شرکت نه تنها سهم خود را از بازار از دست می‌دهند بلکه با کاهش مشتریان قبلی خود روبرو خواهد شد. در این میان حتما رقیبانی جدید ظهور کرده و یا دیگر رقبا فرصت را غنیمت شمرده و بازار را در دست میگیرند. از سویی چنانچه در آن زمان که شرکت با تقاضای زیاد روبرو شده، ظرفیت تولید را افزایش دهد احتمالا زمانی محصول آماده ارائه به بازار می شود که دیگر مشتری چندانی برای آن وجود ندارد.

از سویی اگر با کاهش تقاضا روبرو شد چه اتفاقی رخ میدهد؟ بر همگان واضح است که هر شرکتی در حال هزینه کردن می‌باشد از تهیه مواد اولیه گرفته تا هزینه کارمندان و کارگران و استهلاک دستگاه ها؛ همه این هزینه‌ها باید تبدیل به محصول شده که به دست مشتری رسیده و به فروش برسد. در زمانی که کاهش تقاضا وجود دارد و شرکت محصولی دارد که برای آن خریداری نیست، در این حالت هم شرکت دچار ضرر و زیان میشود و اگر نتواند برای محصولاتش بازار کافی پیدا کند، به سمت ورشکستگی خواهد رفت.

بنابراین مشخص است وظیفه سنگینی بر دوش مدیر بازاریابی است. البته در ایران، اکثریت افراد، این مهم را وظیفه مدیر عامل سازمان و هییت مدیره میدانند، که این تفکر اصلا درست نیست و وظیفه مدیر بازاریابی است.(صد البته اگر مدیر عامل نتواند مدیر بازاریاب توانمندی بیابد، مقصر اصلی خود اوست.)

کنترل نوسان تقاضا هنر مدیر بازاریابی

حال که دانستیم وظیفه اصلی مدیر بازاریابی کنترل نوسان تقاضا است، این نکته را که از اهمیت بالایی برخوردار است یادآور میشویم؛ در لحظه کاهش یا افزایش تقاضا که در یک برهه از زمان را روی میدهد، نه تنها قدرت و فرصت کافی برای کنترل نوسان نمی‌توان ارایه کرد، بلکه ریسک کار را هم بالا می برد.

بنابراین تا حد امکان باید پیش از وقوع نوسان تقاضا، مدیر بازاریابی از آن آگاهی داشته و برای آن اقداماتی لازم را انجام دهد و یا از قبل تمهیدات عالی برای کنترل آن در زمان وقوع داشته باشد.

مدیریت هم علم است و هم هنر  و برای مدیریت بازاریابی پررنگ‌تر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *